Péče o křečka syrského

Základní potřeby a vybavení:

Klec o rozměrech minimálně 70 x 40 cm, s hlubší vanou na velkou vrstvu podestýlky a takovou výškou, aby se do klece pohodlně vešel kolotoč o průměru minimálně 25 cm. Maximální vzdálenost mezi dráty klece je 1 cm, pokud je větší, křeček může utéct nebo se zaklínit mezi dráty. Vhodný je také plastový box (např. Ikea Samla 78x56x43 cm/130 l) s víkem ze silného pletiva.

Kolotoč neboli běhací kolečko, nejlépe plastové nebo dřevěné, s plným dnem, o průměru minimálně 25 cm pro dospělého křečka. Křeček má velkou potřebu pohybu, kolečko mu nahrazuje noční dlouhé cesty za potravou.  Pokud kupujete kolečko drátěné, tak je třeba proplést mezi dráty papír nebo lepenku, aby si křeček nezlomil nožičku při běhání. Zcela nevhodná jsou kolečka, která brání křečkovi ve svobodném naskakování a vyskakování, např. kovová kolečka s kovovou příčnou výztuží, která může křečkovi zlomit vaz.

Napáječka: dovnitř do ubikace doporučujeme skleněnou s kovovou trubičkou, pokud je upevněná zvenku, např v kleci, je vhodná plastová s kovovou trubičkou. 

Miska na krmivo nejlépe keramická.

Skrýš: dřevěný domeček, proutěná nebo trávní skrýš nebo tunel, dále také krabičky z neobarvené lepenky nebo kartonu.

Materiál na hnízdo: osvědčeným materiálem na hnízdo je nebílený toaletní papír, který křečkovi natrháme na menší kousky. Křeček si vše sám odnese do domečku nebo do místa, ve kterém se rozhodl si udělat hnízdo. Další vhodné materiály na hnízdo jsou papírové ručníky, podestýlka Kaytee apod.

Podestýlka: pokud jde o vlastnosti, nejlepší je konopná (extrémně savá, bez zápachu, neprašná). Křeček potřebuje nejméně 5 – 10 cm vysokou vrstvu podestýlky aby mohl hrabat tunely. Další vhodné druhy: bukové štěpky, hrubé neprašné hobliny, podestýlka Kaytee (nejvhodnější pro dlouhosrsté samečky). Nedoporučujeme kukuřičnou podestýlku, po zvlhnutí může plesnivět. Jako podestýlka není vhodné seno, pelety ani kočkolit.

Záchod: někteří křečci si zvyknou na používání záchodu, do kterého chodí močit. Podestýlka zůstává suchá a nemusí se příliš často uklízet. Jako záchod můžete použit např. plastovou koupelnu pro ptáky. Jako výplň: písek pro činčily (musí se častěji uklízet) nebo přírodní hrudkující kočkolit (pohlcuje zápach).

Koupací písek: slouží křečkům ke koupání a čištění srsti. Někteří křečci písek milují, jiní si ho nevšímají, je to individuální. Křečky nikdy nekoupejte ve vodě! Srst křečka není voděodolná, schne velmi pomalu, hrozí mu nachlazení, což by mohlo skončit i smrti zvířátka.

Až přijedete domů

Křeček může být z cesty velmi vystresovaný. Dejte ho do ubikace s podestýlkou, kterou si přivezl z původního domova, to mu pomůže se adaptovat na novou situaci. První den křečka, pokud možno, nechte v klidu. Bude prozkoumávat nové bydliště, zvykat si na nové pachy. Nejrychlejší cesta do srdce křečka vede přes žaludek, nabízejte mu na otevřené dlani pamlsky a zanedlouho vám sám vběhne do náruče. Křeček si musí k vám vybudovat důvěru, pokud mu to umožníte, bude nejlepší kamarád. Není dobré brát křečka z klece násilím, pokud to vyloženě není nutné. Jednou ztracená důvěra se špatně obnovuje.

Krmení

každý den: 1-2 polévkové lžíce základního krmiva

každý den: kousek zeleniny – může být každý den jiná. K nejoblíbenějším patří: brokolice, cuketa, okurka, dýně, salát (ne ledový!), červená řepa (zbarvuje moč do červena, nelekejte se).

2krát týdně: moučný červ (sušený, živý) nebo vařený bílek nebo vařené krutí maso bez soli (stačí opravdu kousíček) nebo kvalitní kapsička pro kočky (max. lžička) apod. Mláďata dostávají bílkoviny každý den, dospělým křečkům stačí 2x týdně.

ovoce: dáváme opravdu zřídka, křečci nepotřebují ovoce k životu. Nesmí exotické ovoce ani peckoviny! Můžete dát křečkovi kousek jablka (bez jadérek) jahody. Jablka až po dosažení 3 měsíců, mladým křečkům mohou způsobit problémy.

větvičky z vrby, jabloně, břízy na okusování.

pamlsky: vyhněte se všemu, co obsahuje umělá barviva, zejména dropsům a hodně barevným „dobrůtkám“. Vhodné je sušené maso pro kočky, obilné tyčinky, proso v klasech, obilné klasy, sušené bylinky pro křečky, buráky ve slupce

Podrobné informace o tom, co křeček smí a nesmí, najdete na konci návodu, dále na stránkách krecciklub.cz

Úklid

Podle potřeby každé 3-4 dny ukliďte záchod a vyměňte jeho náplň nebo ukliďte růžek klece, který si křeček zvolil jako záchod.

Každý den odstraňte také nesnězené zbytky čerstvé zeleniny nebo ovoce.

Podle potřeby jednou za týden až 14 dnů vyměňte část znečištěné podestýlky, hnízdo křečkovi ponechte. Podle potřeby umyjte kolotoč, vyčistěte misku.

Jednou za měsíc vyměňte celou podestýlku včetně hnízda, neznečištěnou část hnízda křečkovi ponechte.

Jak poznám, že je křeček nemocný?

Zdravý křeček je zvídavý, čilý, má jiskru v očích, hebkou a hladkou srst. Křeček má na bocích mazové pachové žlázy a srst okolo nich může být mastná. Nejedná se o nemoc, v takovém případě postačí koupel v písku nebo otření vlhkým hadříkem.

Pokud se chování křečka změní, je malátný, nežere, má zamlžené oči, průjem nebo výtok z očí, celkově mastnou srst, mokrý zadek, poraďte se s veterinářem.

U křečka prakticky nepoznáte, že ho něco bolí, protože instinktivně se tato zvířata chovají tak, že nic nedají najevo, i kdyby trpěla sebevíc. V přírodě jsou nemocná zvířata nejvíce ohrožená, proto i když má křeček bolesti, tak se chová téměř normálně.

Jeden nebo více křečků?

Křeček syrský je přísný samotář. Když dáte dva křečky do jedné ubikace, tak se dříve nebo později porvou a mohou si způsobit smrtelná zranění.  Pokud se neporvou, stejně trpí obrovským stresem. Křeček nepotřebuje kamaráda svého druhu, není mu smutno. Pokud chcete mít více křečků, pořiďte každému samostatnou klec.

Samec a samice se snesou jen v období říje a jen po krátkou dobu. Obvykle po 2-3 hodinách, ale někdy již několika minutách samička dává ostře najevo, že další přítomnost samce je nežádoucí a je potřeba je okamžitě oddělit.

Sameček nebo raději samička?

Samička vylučuje v období říje sexuální feromony a je trochu cítit.  Samičky mají říji každý 3. až 6. den. Poznáte to snadno, při pohlazení po hřbetě samička strne, prohne hřbet a vztyčí ocásek. To je příprava k páření.

Samečci nezapáchají a jsou obvykle menší než samičky, mírnější a mazlivější. Samečci mají výrazná varlata.

Jídelníček

Křeček může:

 • Semínka: dýňová, slunečnicová, sezamová, lněná semínka
 • Ořechy: vlašské ořechy, lískové ořechy, kešu ořechy, arašídy ve slupce, nesolené (všechny ořechy dáváme s mírou, a ne moc často)
 • Ovoce: jablko, hruška, banán, hroznové víno bez pecek, maliny, jahody
 • Zelenina: salát (ne ledový!), čínské zelí, špenát (v malém množství), mrkev, petržel, celer, červená řepa, červená paprika, rajské jablíčko (bez jadérek), okurka, květák, kedlubna, dýně, brokolice, chřest
 • Živočišné bílkoviny: mouční červi, vařené vejce, vařené kuřecí maso (nesolené a nekořeněné), vařená netučná ryba, sušené krevetky, kapsičky a konzervy pro kočky, kvalitní kočičí granule
 • Sušené ovoce: sušená jablka, hrušky, rozinky, kokos (pozor sušené ovoce nesmí být sířené)
 • Větve stromů: buk, bříza, topol, jasan, javor, vrba, jabloň, ořech, hrušeň
 • Volně rostoucí rostliny: jetel, pampeliška, vojtěška, kopřiva – spařená, jitrocel
 • Luštěniny: syrový a vařený hrách, vařené zelené fazolky, sója, čočka
 • Obiloviny: pšenice, oves, ječmen, žito, pohanka, kukuřice – syrová, vařená, vařená rýže, proso, ječné kroupy
 • Vločky: ovesné, pšeničné, špaldové, žitné, ječné a pohankové vločky
 • Naklíčené obilí a luštěniny: naklíčená pšenice, fazole mungo, čočka, adzuki fazole

Nezapomínejte, že všechno podáváme v přiměřeném množství!

Křeček nesmí:

 • sůl, cukr, koření, čokoláda
 • máslo, sádlo
 • zelí, česnek, cibule, pórek
 • mandle
 • bílé, červené, černé a barevné fazole (výjimka: naklíčené mungo nebo adzuki)
 • višňové, broskvové a meruňkové pecky
 • klíčky syrových brambor
 • citrusové ovoce, exotické ovoce: ananas, kiwi, a jiné kyselejší ovoce
 • salám, klobásy, uzeniny
 • syrové těstoviny
 • šťovík
 • hřiby
 • med
 • větve jehličnatých stromů
 • větve peckovin (třešeň, višeň, broskev, meruňka, švestka)
 • potraviny s vysokým obsahem tuku
 • jadérka z jablek
 • vodní meloun
 • čerstvé a suché pečivo, sušenky, krekry apod.
 • všechno, co je horké a příliš studené

Více informací o křeččím jídelníčku naleznete na stránkách ČKK