Běhací kolečka

Běhací kolečko neboli kolotoč patří k vybavení, které by nemělo v křeččí ubikaci chybět. V přirozeném prostředí uběhnou křečci během noci téměř 7 km při hledání potravy. V zajetí mají proto velkou potřebu pohybu, a ten nahrazuje běhací kolečko. Názory chovatelů se v tomto směru různí, někteří kolečko vůbec nedoporučují, jiní omezují, aby se křeček neuběhal k smrti. Na základě naších zkušeností kolečko rozhodně doporučujeme. V dostatečně velké a správně vybavené ubikaci má křeček dost podnětů a běhá tehdy, když cítí potřebu. Rozhodně ne celou noc a rozhodně ne bez přestání. Kolečka odstraňujeme pouze březím samicím a matkám s mláďaty, aby nedošlo k nehodě.

Jaké kolečko?

Mělo by mít takový průměr, aby si v něm křeček neprohýbal nepřirozeně záda a nezakláněl krk při běhání. Pro křečky o hmotnosti do 120 g stačí kolečko o průměru 20 cm, pro všechny ostatní musí být větší, cca 25 cm. Pro křečíky zcela postačí kolečko o průměru 15 cm.

Nejvhodnější je kolečko celodřevěné, s plnou nášlapnou plochou, bez středové tyčky.

Vhodné, je také kolečko plastové, ale je hlučnější a středová tyčka může ohrozit dlouhosrsté křečky (dlouhá srst se může při běhání namotat na tyčku a křečka skalpovat, u krátkosrstých to nehrozí).

Běhací disk

Jinou variantou tréninkového vybavení pro křečky je běhací talíř. Jeho výhodou je to, že jej můžete umístit i do nižší klece, do které se vysoké kolečko nevejde. Zde opět doporučujeme dřevěnou variantu

Příklady vhodných kolotočů:

Teď pár slov o naprosto nevhodných kolotočích:

Drátěné kolotoče mají po stranách výztužné tyčky nebo plíšky, které jsou velkou hrozbou pro křečky a jiné hlodavce. Při vyskakování z kolotoče se může křeček zaklínit mezi tyčkou a stojánkem a zlomit si vaz. Tyčka stojanu spolu s výztuží kolotoče mohou zafungovat doslova jako nůžky nebo gilotina. Na internetu bohužel najdete hodně fotek křečků, kteří takto přišli o život.

Drátěné kolotoče také nemají plnou nášlapnou plochu, což znamená, že se křečkovi může zaklínit prst nebo celá končetina a může dojít k úrazu. V drátěných kolotočích dochází také k otlakům na chodidlech křečků.

Příklad nevhodného kolotoče: